Znanje na dosegu klika
Večina sodobnega sveta se strinja, da je znanje vrednota, v katero moramo vlagati energijo kot posamezniki in družba.
Kako lahko starši poskrbimo, da bo učenje otrok prek spleta kakovostno in učinkovito?
Poznamo prave »prijeme«, s katerimi lahko združimo znanje in zabavo? Ker učenje je lahko zares zabavno!
Znanje se je preselilo s papirja na ekran
Moji prvi spomini na pridobivanje formalnega znanja segajo v zgodnja šolska leta. V to sliko sodi moja okorna pisava, prva berila, dragocena barvna pisala in še bolj dragoceni zvezki s Pierrotom na platnicah. Kakšni pa bodo spomini moje hčere na njena zgodnja šolska leta? Verjetno si bova delili nekaj enakih slik, sem pa prepričana, da bo v njenem spominu svoje mesto našel tudi (tablični) računalnik z neskončnim svetom informacij, slik, video posnetkov in kratkočasnih vsebin.
Če nam je všeč ali ne, so računalniki in njim sorodna tehnologija postali del vsakdana naših otrok. To dejstvo je lahko neprijetno, če se otroci zaradi zabave na računalniku ne družijo s svojimi vrstniki in so pozabili na prosto igro. Če pa računalnik uporabljajo zmerno in premišljeno, je lahko sodobna tehnologija njihov zvesti spremljevalec pri učenju.
Kako uspešno združiti učenje in računalnike?
Formula za koristno preživljanje časa za zasloni je v teoriji enostavna. Otroku moramo ponuditi (ali mu pomagati poiskati) kakovostne vsebine, ki jih je mogoče uporabljati s pomočjo sodobne tehnologije.
V ta namen najdemo na spletu številne portale in igre, ki ponujajo izobraževalne vsebine, če pa tuji jeziki za otroka niso nepremagljiva ovira, nam splet ponuja neskončno možnosti. Naj vas obseg ponudbe ne zavede − ni vsaka vsebina primerna za vsakega otroka, predvsem pa ni vsaka vsebina kakovostna.
Vrednotenje kakovosti spletnih vsebin je po navadi naloga staršev, zato je pomembno, da vemo, kako prepoznati primerno vsebino, ki bo našim otrokom pomagala pri pridobivanju znanja. Priporočljivo je, da vsebine izbiramo skupaj z otrokom in da se sami prepričamo o njihovi kakovosti. Vsekakor poiščite vsebine, ki dopolnjujejo šolsko snov in otroku ponujajo možnosti za ponavljanje in/ali nadgrajevanje znanja.
Priporočljivo je, da vsebine izbiramo skupaj z otrokom in da se sami prepričamo o njihovi kakovosti.
Kaj vam ponujajo slovenski izobraževalni portali?
Interaktivni izobraževalni portal ucimse.com je plod dela in znanja številnih slovenskih strokovnjakov s področja didaktike in izobraževanja. V skoraj sedmih letih delovanja smo za otroke ustvarili več kot 4600 interaktivnih nalog za vse razrede in predmete osnovne šole, znanje na našem portalu pa aktivno pridobiva že več kot 55 000 slovenskih učencev. Učencem ponujamo tudi izobraževalne filme, zvočne posnetke, animirane razlage ter dodatna učna gradiva.
Zakaj je prav, da otrokom ponudimo tudi tovrstno izkušnjo učenja? Predvsem zato, ker je računalnik za otroke domač medij in ker ponuja številne možnosti, ki jih tiskana knjiga zaradi svojih lastnosti ne more.
Element zabave pri učenju je vsekakor pomemben, saj naredi učenje prijetno in zaželeno, nikakor pa ne zmanjša kakovosti naučenega.
Tako se otroci učijo s konceptom igrifikacije (angl. gamification), ki z elementi računalniških iger posreduje znanje. Izkušnje naših uporabnikov so navdušujoče, saj pravijo, da med reševanjem nalog sploh ne vedo, da se učijo, ampak se jim zdi, da se zabavajo ob interaktivnih igrah. Element zabave pri učenju pa je vsekakor pomemben, saj naredi učenje prijetno in zaželeno, nikakor pa ne zmanjša kakovosti naučenega.
V čem je razlika med učenjem na papirju in za zaslonom?
Spomnite se učenja poštevanke. Mi smo se jo učili tako, da smo recitirali račune in rezultate na sprehodu, pred spanjem, za dobro jutro ... Tudi današnji otroci se jo učijo na podoben način, saj jo morajo znati avtomatizirano. Lahko pa neskončno ponavljanje poštevanke občasno popestrimo z interaktivnimi nalogami, v katerih na primer otroci lovijo samo tiste balone, na katerih so napisani večkratniki števila 6, ali skačejo samo po tistih kockah, na katerih so napisani delitelji števila 9.
Lahko celo najdejo zaklad, če pravilno izračunajo račune poštevanke, ki se skrivajo na poti do zaklada. Si predstavljate to zabavo in motivacijo za učenje? Rezultat učenja na papirju in za zaslonom bo enak – otroci bodo v obeh primerih vadili poštevanko, le da se bo večina ob reševanju interaktivnih nalog še neznansko zabavala.
Motivacija za učenje je še zmeraj ključna
Interaktivne naloge omogočajo tudi številne oblike takojšnjega nagrajevanja pravilnih odgovorov, kar otrokom močno poveča motivacijo za reševanje. Na portalu ucimse.com znanje nagrajuje papagaj Nande (v interpretaciji Mihe Šaleharja) z zlatniki, ki jih lahko otroci vnovčijo v Darilnici, Votlini zakladov ali Partiparku. Najbolj zavzeti reševalci lahko postanejo celo kapitan tedna in so še dodatno nagrajeni za svoj trud in znanje. Sedaj že vsi vemo, da z zunanjo motivacijo otrok ni nič narobe, kajne?
Ponudite torej vašim otrokom svet interaktivnega znanja, ki jim je domač in zabaven. Ta seveda ne sme zamenjati učenja iz knjig in pisanja na roko, lahko pa prijetno dopolni klasično učenje in popestri rutinirano reševanje nalog s svinčnikom in radirko.